Berat Albayrak'ın istifasıyla ilgili son dakika gelişmeleri!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi Instagram hesabından istifa ettiğini duyurdu.

Albayrak, gerekçe olarak sağlık sorunlarını gösterdi. Albayrak, bundan sonraki süreçte zamanını anne babası, eşi ve çocuklarını ayıracağını söyledi.

Albayrak'ın Twitter hesabının da kapatıldığı görüldü. Bu durumdan yola çıkan bazı sosyal medya kullanıcıları, Albayrak'ın hesaplarının siber saldırıya uğramış olabileceği yorumunda bulundu.(kaynak: birgun.net) 

22:40 - Güneş Gazetesi yazarı Rasim Ozan Kütahyalı, "rdoğan'ın emriyle Berat Albayrak görevine devam ediyor inşallah." dedi.

21:39- Albayrak'ın istifa paylaşımı, Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları tarafından teyit edildi. İstifanın Cumhurbaşkanlığı tarafından kabul edilip edilmediği yönünde henüz bir bilgi yok.

21:30- RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin "Berat Albayrak kutlu davamızın vazgeçilmesidir" dedi.

21:20- Hazine ve Maliye Bakan Yardımcı Nurettin Nebati sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım." dedi.

21:08- Melih Gökçek Berat Albayrak'ın istifasına ilişkin olarak "5 seneden beri ülkesi için büyük atılımlara imza atan birisi... İstifasına üzüldüm" dedi.

21:00- Gazeteci Cem Küçük "Berat Beyi sevenler için başkasının ne dediğinin önemi olmamalı ve Berat Beye o bu, kim ne der düşünmeden destek vermeli." dedi

20:55- AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Albayrak'ın istifa ettiğini ancak "Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle görevinin başında devam etmesini temenni ediyoruz." dedi.

20:40- Sabah yazarı Hilal Kaplan, Berat Albayrak'a destek minvalinde bir yazısını paylaştı. 

20:30- Star yazarı Yakup Köse, Berat Albayrak'a destek açıklaması yaptı.

20:25- Bosphorus Global'in Twitter hesabına sınırlandırma getirildi.

20:20- Yeni Şafak İngilizce, Berat Albayrak'ın istifasını duyurduğu tweeti sildi.

20:15- Fatma Betül Sayan'ın kardeşi, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan da Albayrak'a destek açıklamasında bulundu.

20:08- Süleyman Soylu'ya yakınlığı ile bilinen Fatih Tezcan, Berat Albayrak'ın istifa ettiği iddiasını doğruladı. Tezcan başka bakanların da istifa edebleceğini belirtti.

20:05- AK Parti'ye yakın yazarlardan Rasim Ozan Kütahyalı, Albayrak'a istifasını geri alma çağrısı yaptı.

20:00- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuzeni Cengiz Er, Albayrak'in istifasını sahibi olduğu internet sitesinden paylaştı

19:55- Gazeteci Emin apa sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: Sn Naci Ağbal'ın atanması işaret fişeğiydi. Sn Albayrak ile Sn Ağbal arasındaki meşhur kavga sonrası bu atama çok önemli göstergeydi. 25 Ekipm AKP Malatya Kongresi'nde perde arkasında yaşananlar son nokta oldu."

Hazine ve Maliye Bakan yardımcısından açıklama

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcı Nurettin Nebati'nin yaptığı açıklama şu şekildedir:

"Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım."

BBC: Bakanlık yetkilisi Berat Albayrak'ın istifasını doğruladı

BBC Türkçe'de yer alan haber şu şekilde:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Instagram hesabından yaptığı duyuruda sağlık sebepleri nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıkladı.

BBC Türkçe'ye konuşan Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilisi, Albayrak'ın istifasının doğru olduğunu açıkladı.

Aynı yetkili, istifanın kabul edilip edilmediğine yönelik soruya, henüz belli olmadığı cevabını verdi.

Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Temmuz 2018 tarihinde getirilmişti.


Bloomberg'in Albayrak'ın istifasına ilişkin yaptığı haberde, iki bakanlık sözcüsüyle konuşulduğu, hesabının doğruluğunun onaylandığı ancak istifa kararının henüz teyit ya da inkar edilmediği ifade edildi.

Ak Parti Grup Başkanvekilinden 'istifa' açıklaması

Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı sildi. Çakır sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Berat Albayrak'ın gerek Enerji Bakanlığında gerekse Hazine ve Maliye Bakanlığında; azmine, gayretne ve çabasına, ve ülkesi için gecesini gündüzüne katarak yerli ve milli olarak çalışmasına şahidiz" demişti.

Fatih Altaylı: Yarın kabine değişikliği olacağı söyleniyor

Fatih Altaylı, yarın Kabine değişikliği olacağı haberlerinin de kulislerde döndüğünü söylerken, "Dediğim gibi tamamı Ankara dedikodularından ibaret. Yarınki köşemize taşıyacağız" ifadesini kullandı.

Altaylı'nın ifadeleri şöyle:

"Türkiye bir ne diyeyim, beklemediği, hafiften de kıyamet koparan bir haberler çalkalanmakta idi. Hazine ve Maliye Bakanı'nın istifa ettiğine yönelik bir rivayet var. Çünkü resmi istifa açıklaması yapılmadı, Berat Albayrak'ın Instagram hesabından istifa ettiğine dair bir paylaşım yapıldı. Resmi olarak kimse doğrulamadı, yalanlamadı. Herkes doğru mu değil mi diye ortada kaldı. Benim bildiğim istifa ciddi bir iştir, Instagram hesabından değil, resmi kurumsal açıklamalarla yapılması gereken bir iştir. Ben resmi açıklamayı duyana kadar böyle şeylerin ne doğruluğu ne de yalanlığı konusunda bir laf etmemeyi tercih ederim. Sanki bu iddianın gerçeklik payı çok yüksek gibi duruyor şu anda. Resmi açıklamayı büyük ihtimalle Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapacaklardır diye umuyoruz, bekliyoruz. Ciddi devletler böyle yaparlar çünkü, o ciddiyetin yakında ortaya çıkacağını ummaktan başka elimizden bir şey gelmiyor. Kabine değişikliğinin yarın olacağı konusunda bir takım haberler dolaşmıyor değil, ama dediğim gibi tamamı Ankara dedikodularından ibaret. Yarınki köşemize taşıyacağız. "

Fatih Tezcan: Başka bakanlar da istifa edebilir

Rasim Ozan Kütahyalı: Albayrak görevine devam ediyor

Berat Albayrak'ın istifası sonrasında, Ak Parti milletvekilleri destek paylaşımında bulundu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istifayı kabul etmemesini istedi

İşte destek twiti atan milletvekilleri:

Ak Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş: Bakanımız Sayın Berat Albayrak çok zor bir süreçte görev üstlendi.Kendi ayakları üzerinde duran milli bir ekonomi için önemli adımlar attı.Özverili çalışmalarına bizzat şahidiz.Cumhurbaşkanımızın da tensipleriyle görevinin başında devam etmesini temenni ediyoruz.

Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı: Sn. Berat Albayrak bakanımız şahsen açıklama yapmadan mevcut haberler üzerinden değerlendirme yapmak doğru olmaz. Yıllardır bu ülkeye milletimize fedakarca yaptığı hizmetleri biliyor ve ayni şekilde devamını diliyoruz. Konu her bakımdan Sn. Cumhurbaşkanımızın takdirindedir.

Sinop Milletvekili Nazım Maviş: Sayın bakanımız Berat Albayrak zor zamanda yerli ve milli bir ekonomi inşa etmek için büyük bir mücadele verdi. Gayret, samimiyet ve mücadelesinin şahidiyiz.

Aydın Milletvekili Metin Yavuz: Maliye ve Hazine Bakanımız Sn. #BeratAlbayrak milli duruşuyla yaptıkları ortadır.Cumhurbaşkanımızın taktirindedir.

Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri: Büyük ve Güçlü TÜRKİYE hedefine elini değil gövdesini koyan değerli bakanımız Enerjide ve Ekonomide attığın tohumlar gelecekte Türkiyemizi daha güçlü kılacaktır.

Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil: En zor zamanlarda ateşten gömleği giyip en iğrenç saldırılara maruz kalmak pahasına Türkiye'ye enerji ve ekonomide ciddi katkılar sunan Bakanımız Sn. @BeratAlbayrak'ın yanındayız...Biz razıyız Rabbim'de razı olsun.

Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu: Hem milli enerji hem de milli ekonomi atılımımızı hedef alan onca saldırıya karşı yeni Türkiye'nin inşaası için Bakanımız Sn. Berat Albayrak'ın mücadelesine hep birlikte şahidiz. Sn. Cumhurbaşkanımızın onun davası için gece gündüz özveri ile çalışan #BeratAlbayrakınYanındayız
Bursa Milletvekili Refik Özen: Söz konusu Haberler ile ilgili takdir Sayın Cumhurbaşkanımızındır, ancak ;#BeratAlbayrak ;Yerlidir, millidir ve yalnız değildir....

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu: Ülkemiz Ekonomi'de 2023/ 2053/ 2073 hedeflerine yerli ve milli politikalarla yürür. Sn Bakanımız Berat Albayrak bu hedefe ulaşabilmek için çok büyük mücadeleler vermiştir. Yolun başında olduğumuzu ve Sn Cumhurbaşkanımızında tensipleri ile yola devam etmelerini temenni ediyoruz.

İzmir Milletvekili zmir Milletvekili: Güçlü ekonomi için verdiğiniz emek ve mücadelenizi sürdürmenizi diliyoruz Sn. @BeratAlbayrak Bakanım...

Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı: Enerji ve Ekonomi Bakanlığı döneminde millileşme yönünde devasa adımlar attı.Dünya ekonomisinin bu zorlu döneminde Ülkemiz ve Milletimiz için verdiğin mücadeleye şahidim @BeratAlbayrak
İstanbul Milletvekili E. Sare Aydın: #BeratAlbayrak bir dava adamıdır,ülkesine adanmış bir devlet adamıdır. Pandeminin tüm dünya ekonomilerini altüst ettiği bir dönemde büyüme dinamiğini ayakta tutmak için, her tür zorluğa rağmen gece gündüz çalışmıştır. Birikimiyle ülkeye hizmet etmede daha çok yolu vardır. Devam.

Aydın Milletvekili Mustafa Savaş: Ekonomik saldırılara karşı, yerli ve milli duruşundan asla taviz vermeyerek ülke ekonomimiz için önemli adımlar atan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın @BeratAlbayrak'ın zorlu ve haklı mücadelesine şahidiz.

Çorum Milletvekili Erol Kavuncu: Şu an koro halinde, ekonominin Berat Albayrak yüzünden kötü gittiğini, doların yükseldiğini soyleyerek istifa etmesini isteyenler...şüpheniz olmasın yarında daha güçlü bir şekilde; Türkiye ekonomisi çöktü, iflas etti, battı onun için istifa etti diyerek koroya devam edeceklerdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.