Bir İldeki İl İçi Atamaların Tamamı İptal Edildi!

Eşit Haklar Sendikasından Yapılan Açıklama:

Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü 2020 yılı İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değişikliği başvurusunda Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanmasına İlişkin Yönetmelik ve Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 30.04.2020 tarih ve E.6703910 sayılı İl Valiliklerine göndermiş olduğu İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değişikliği yazısına aykırı hareket ederek, yer değişikliği işlemelerini gerçekleştirmiştir.

Yer değişikliğinin isteğe bağlı yapılabilmesi için öncelikle münhal kadroların bilinmesi ve personelin münhal kadrolara yer değişikliği isteğinde bulunup bulunmayacağına karar vermesi gerektiğini, bu nedenle idari işlemin amaç ve sebep yönünden hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle işlem hakkında öncelikle “yürütmenin durdurulması” sonrasında da “işlemin iptali” istemiyle Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’ne başvurulmuştur. Yerel mahkeme, davanın reddine karar vermiş (tıklayın), sonrasında sendika tarafından, “mahkemece sadece takdir yetkisine dayanarak usul ve yasaya aykırı bir işlemin hukuka uygun olduğu yönde hüküm kurulmasının doğru olmadığı gerekçesiyle” 22.01.2021 tarihinde İstanbul Bölge İdare Mahkemesine istinaf başvurusunda bulunarak kararın kaldırılması/bozulması istenmiştir.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesinin verdiği kararda ise, dava dosyasının incelemesinden; “Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 2020 yılı atamalarında uygulanacak usul ve esasları belirtildiği, bu genelgede “İliniz okul ve kurumlarının personel ihtiyacının göz önünde bulundurmak suretiyle münhal kadroların duyuruya çıkarılması, duyuruya çıkarılacak döner sermaye kadroları için bakanlık destek hizmetlerinden görüş alınması” istenilmiş olmasın karşın davalı idare, “atamalar eş zamanlı ve karşılıklı da ya yapılabileceğinden ve personel dağılımı eşit ve verimli olmasını sağlamak amacı ile kurum bazlı ihtiyaç listesi yayımlanmamıştır.” savunması yaptığı anlaşılmaktadır. Olayda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın genelgesinde, yönetmeliğe uygun olarak okul ve kurumların personel ihtiyacının göz önünde bulundurmak suretiyle münhal kadroların duyuruya çıkarılması olmasına karşın, davalı idarece bu uyulması istenen genelgeye aykırı davranılarak dava konusu idari işlemi duyurduğu yazıda, ” atamalar eş zamanlı ve karşılıklı da ya yapılabileceğinden ve personel dağılımı eşit ve verimli olmasını sağlamak amacı ile kurum bazlı ihtiyaç listesi yayımlanmamıştır.” denilmek suretiyle normlar hiyerarşisine uyulmayarak genelgeye ve yönetmeliğe açıkça aykırı işlem yapıldığı dikkate alındığında, dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.” Açıklanan nedenlerle; “davacının istinaf başvurusunun kabulüne, Kocaeli 1. İdare Mahkemesinin kararının kaldırılmasına, dava konusu işlemin iptaline, 2577 sayılı Kanunun 45. maddesinin 6. bendi ve 46. maddesi uyarınca temyiz yolu kapalı olmak üzere kesin olarak karar verildi.” yazılmıştır.

Böylelikle kazandığımız dava sonrasında, 2020 yılında yapılan hukuksuz atamalar iptal edilmiştir. Davanın bu kadar geç sonuca bağlanması birçok atananı zor durumda bıraksa da sonuçta hukuk yerini bulmuştur. Haklı olduğumuz, “temyiz yolu kapalı olmak üzere kesin olarak ” kazandığımız bu davayı, tüm eğitim camiası adına kazanmış bulunuyoruz.

Dava yaklaşık bir buçuk yıl sürmüş olup, karar sonucu 01 Kasım 2021 tarihinde sendikamıza tebliğ edilmiştir.

Emsal niteliğindeki davanın tüm eğitim camiasına hayırlı olmasını diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.