MEB'den Karne İş ve İşlemleriyle İlgili Yeni Yazı: Öğrenci yararı gözetilecek!

2020-2021 eğitim ve öğretim yılı birinci döneminde resmi ve özel tüm ilkokul, ortaokul, imam-hatip ortaokulu ve özel eğitim ilkokul ve ortaokullarında yüz yüze sınav yapılmaması, yapılmış olan sınavlar varsa bunların geçerli sayılması ve dönem puanlarının nasıl hesaplanacağı hususlarına ilgi (b) yazı ile açıklık getirilmişti. Ancak salgının seyrinde yaşanan gelişmeler nedeniyle bazı ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulu ve özel eğitim ilkokul ve ortaokullarında yüz yüze sınav yapılamadığı görülmüştür. Bu nedenle uygulamada birliğin sağlanması için 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemine ilişkin resmî ve özel örgün ilköğretim kurumlarında yapılması gereken ölçme ve değerlendirme uygulamalarına ilişkin işlemler ilgi (a) Yönetmeliğin Ek 2 nci maddesi gereğince aşağıda belirtilen açıklamalar çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

Bu bağlamda;

1) 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı belirlenirken ilkokul 4 üncü sinif, ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan sınavlar dönem sonu puan hesaplamasına dahil edilmeyecektir. Ancak velinin 21.01.2021 tarihine kadar okul müdürlüğüne başvurması halinde yapılmış olan sınavlardan alınan puanlar dönem puanı hesaplamasına dahil edilecektir.

2) 1 inci, 2 nci ve 3 üncü sınıflarda dönem sonu işlemleri ilgi (a) Yönetmelikte belirtildiği şekliyle uygulanmaya devam edecektir. 4 üncü sınıflarda sadece ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanacaktır.

3) 5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıflarda dönem puanı sadece ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarının aritmetik ortalaması ile oluşturulacaktır.

4) Karne basımı ve dağıtımı yapılmayacak olup karneler elektronik ortamda erişime açılacaktır.

5) Öğrencilerin birinci dönem sonu puanına etki edecek değerlendirmeler yapılırken; ilköğretim kademesinin, ögrencilerin derslerdeki başarısızlığına bakılarak elenecekleri bir dönem değil. Öğretim programlarında öngörülen derslerin ve çalışmaların ortak katkısıyla ilgi ve yetenekleri ölçüsünde yetiştirilecekleri bir dönem olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Oğrencilerin kendi yaş grubu içinde kişisel, sosyal ve akademik gelişimini destekleyecek şekilde bir bütün olarak değerlendirilmesi esastır. Bu doğrultuda öğretmenin öğrenci hakkındaki kanaati ile içinde bulunulan olağanüstü salgın süreci de dikkate alınarak pedagojik açıdan öğrencinin yüksek yararı gözetilecek ve tüm öğrencilere ders etkinliklerine katılım puanı verilecektir. Ayrıca bu süreçte öğretmenlerden öğrencilere verdikleri ders etkinliklerine katılım puanına ilişkin herhangi bir belge talep edilmeyecektir.

Yukarıdaki açıklamalar çerçevesinde ölçme ve değerlendirme uygulamalarının gerçekleştirilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Ziya SELÇUK

Bakan

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Öğrenci velisi 2 ay önce

Tamam derse katılıma göre not verilsin öğrencinin yararı gozetilsin hoş güzelde derse keyfi olarak girmeyen ödev yapmayan öğrenci neden yüksek puan alsın hakkıyla çalışan öğrencinin emeği nerde çöpte mı?

Avatar
Öğrenci Velisi 2 ay önce

Arkadaş eğitim bitmiş, gerçek eğitim 80-90 lardaymış öğrenci öğrenci gibi öğretmende öğretmen gibiymiş.Şimdi ikisinin de ne olduğu meçhul eğitim sistemi çökmüş

Avatar
Mehmet 2 2 ay önce

İYİ GÜNLER. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, EVİNDE İNTERNET BAĞLANTISI OLMAYAN VE OPERATÖRLERE; AYLIK EN AZ 100,00 TL. PARA ÖDEYEN ÖĞRENCİLER İÇİN 'EBA DESTEK NOKTALARI' OLUŞTURDU. AÇIK ÖĞRETİM'DE ÖĞRENİMİNİ SÜRDÜREN ÖĞRENCİLERİN SUÇLARI NELER DİR ? MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, FİİLEN DERS YAPAN ÖĞRETMENLERDEN TALEP ETTİĞİ UYGULMAYI KENDİSİ BİZZAT YAPACAK MI ? BİR KİŞİ, OKULA KAYDINI YAPTIRSIN, VE DAHA SONRA HİÇ DERSLERE VE OKULA GİTMEDEN MEZUN OLSUN. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, AÇIK ÖĞRETİM SINAVLARI'NDA; ÖĞRENCİLERİN ELDE ETMİS OLDUKLARI BAŞARI ORANLARI'NI %'LİK ORANLAR İLE AÇIKLASIN. AÇIK ÖĞRETİM'DE ÖĞRENİM GÖREN BİR ÖĞRENCİ OLSA İDİM, SINAVLARA İŞTİRAK ETMEZ, VE MEZUNİYET DİPLOMAMI TALEP EDERDİM. NE DE OLSA, ÖRGÜN EĞİTİM'DE; DERSLERE İŞTİRAK ETMEYEN ÖĞRENCİLER'E; YARARLARI DOĞRULTUSUNDA 'PERFORMANS DEĞERLENDİRME PUANLARI' VERİLİP, DÜŞÜK YAZILI PUANLARI'NIN E OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ'NE KAYIT EDİLMELERİ VELİLERİN İSTEKLERİNE BIRAKILMAK TADIR. DÜŞÜK YAZILI PUANLARI'NIN, E OKUL YÖNETİM SİSTEMİ'NE KAYIT EDİLMELERİ'NİN, VELİ İSTEKLERİNE BAĞLI OLMASI, AÇIK ÖĞRETİM'DE ÇOCUKLARI OKUYAN VELİLERE DE TANINMALI DIR. 'SEN YAP, ANCAK BEN KENDİ BİLDİĞİMİ YAPAYIM.' ZİHNİYETİ OLMAMALI DIR. ADALET OLMALI DIR. LÜTFEN YORUMLARINIZI; BU DOĞRULTUDA YAPINIZ ! TEŞEKKÜRLER.