ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLERE BİR KÖTÜ HABER DAHA!

2021/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde bir çok düzenlemenin yanı sıra, kamuya personel alımına dair bir düzenlemede yer aldı. Genelgede yer alan düzenleme şu şekildedir:

"PERSONEL GİDERLERİ

Mevcut personelin etkin ve verimli çalışmasını sağlamak üzere gerekli tedbirler alınacak, bu personel hizmet standartlarına uygun ve dengeli bir şekilde görevlendirilecek ve atıl personel oluşmasına izin verilmeyecektir. Kanundan doğan mecburi yükümlülüklerin yerine getirilmesi, hizmet genişlemesi ve yeni bir teşkilat biriminin kurulması halleri hariç olmak üzere bir önceki mali yılda kadro ve pozisyon sayılarında emeklilik, istifa ve ölüm gibi nedenlerle meydana gelen azalma kadar yeni kadro ve pozisyon ihdas ya da kullanım talebinde bulunulabilecektir. Mahalli idareler bakımından bu kapsamdaki uygulamalarda, ilgili mevzuatta yer alan norm kadro ilke ve standartları ile yıllık toplam personel giderleri hakkındaki oranlar esas alınacaktır."

DEĞERLENDİRME

Genelgede yer alan hükme göre, kamu kurumları, Kanundan doğan mecburi yükümlülüklerin yerine getirilmesi, hizmet genişlemesi ve yeni bir teşkilat biriminin kurulması halleri hariç olmak üzere bir önceki mali yılda kadro ve pozisyon sayılarında emeklilik, istifa ve ölüm gibi nedenlerle meydana gelen azalma kadar yeni kadro ve pozisyon ihdas ya da kullanım talebinde bulunulabilecektir.

Kamu kurum ve kuruluşlarının giderlerinden tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve resmi taşıtların etkin kullanımına ilişkin olarak, 18 Ocak 2007 tarihli Resmi Gazete'de 2007/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi uygulamaya girmişti.

Aradan geçen süre zarfında yeni tasarruf alanlarının ortaya çıkması, yeni hükümet sistemiyle teşkilatlarda yaşanan değişiklikler ve diğer hususlar dikkate alınmak suretiyle, 30 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete'de 2007/3 sayılı Başbakanlık Genelgesi yürürlükten kaldırılarak, 2021/14 sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi uygulamaya konulmuştur.

Anılan genelge çerçevesinde on başlıkta yeni tedbirler alınarak, kamu kurumlarında tasarrufun arttırılmasına yönelik daha sıkı tedbirler alınmaya çalışılmıştır. On başlık şu şekilde sıralanmıştır:

1- Taşınmaz edinilmesi ve kiralanması,
2- Resmi taşıtların edinilmesi ve kullanılması,
3- Haberleşme giderleri,
4- Personel görevlendirmeleri,
5- Basın ve yayın giderleri,
6- Kırtasiye ve demirbaş alımları, (İlk kez alınan tedbir)
7- Temsil, tören, ağırlama ve tanıtım giderleri,
8- Personel giderleri, (İlk kez alınan tedbir)
9- Enerji ve su alımları, (İlk kez alınan tedbir)
10- Personel servisi hizmetine ilişkin giderler. (İlk kez alınan tedbir)

Yürürlükten kaldırılan Başbakanlık Genelgesi ile uygulamaya giren Cumhurbaşkanlığı Genelgesinin karşılaştırma cetveline aşağıdan erişebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.