Öğretmenlere Yapılanlar İnanılır Gibi Değil!

Bizi tanıyan ve takip edenlerin bildiği gibi, zaman zaman öğretmenlere yapılan haksız uygulamalar konusunda, haksızlığı düzeltmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Öğretmenlere yapılan her türlü haksızlık, yasal ve hukuken olmasa bile, toplum vicdanında peşinen mahkûm olmuş demektir. Ancak bizim misyonumuz bu haksızlıkları hem yasal anlamda gidermeye yardımcı olmak, hem de bunları, eğitim kamuoyunun ve toplumun gündemine taşımaktır.

Bu anlamda; Van ili Erciş ilçesinde görev yapan iki öğretmen arkadaşımızın iddialarının, gerçekliğinin yetkili makamlarca araştırılmasını istiyoruz. Okullar ve öğretmen isimleri, ilgililerin kamuoyunda deşifre olmaması için gizli tutulmuştur.

İddialar özetle şöyle;

İddia 1-Van ili Erciş ilçesinde bir okula atandım. Göreve başlamamın üçüncü günü, müdür ve müdür yardımcıları sınıfa geldiler. Bir müddet sınıfta kaldıktan sonra odalarına çağırdılar. Bana hitaben, ‘Biz geldiğimizde ayağa kalkacaksın, derste oturmayacaksın. Ayakta ders anlatacaksın.’ dediler. Hâlbuki ayağa kalkmış, ‘Hoş geldiniz’ demiştim. Müdür yardımcısı haftada bir iki defa sınıfa girip izleyip izleyip gidiyor. Öğrencilere ‘Dersiniz ne, konunuz ne?’ gibi sorular soruyor. Cuma günü okul çıkışı eşim, beni almaya geldi. 14.30’da ders bitti fakat okul müdürü ve yardımcıları, öğrenci ve öğretmenleri saat 15.00’e kadar soğukta, dışarıda bekletti. Van-Erciş kış aylarında hep eksi sıcaklıkta. O hafta birçok öğretmen hasta oldu. Bu tür durumlarda en ufak bir itiraz ve karşı çıkışta, adaylığımızı yakmakla ya da soruşturma açmakla tehdit ediyorlar. Gönüllülük esasına dayalı birçok işi zorunlu olarak öğretmenlere yaptırıyorlar. İlçe milli eğitim müdürlüğüne şikâyet etmek istediğimizde, ‘Milli Eğitim Müdürü bizim eski okul müdürümüz, isterseniz gidin söyleyin’ diyorlar. Deneme sınavı yapıyorlar düşük alan öğrenci olduğunda, öğretmenleri azarlıyorlar. Ders programını öğretmeni zorda bırakacak şekilde düzenliyorlar… Buraya geldiğimizden bu yana uyku uyuyamaz olduk. Aklımızda hep yarın yine ne olacak, yine ne angarya çıkaracaklar düşüncesi ve yapılan haksızlıkların sıkıntısı. Bu uygulamalar neredeyse bütün okullarda var.

İddia 2-Van-Erciş’te öğretmenim. Burada milli eğitim müdürlüğü, öğretmen sömürme üzerine kurulmuş. Okullara bir şey alınacağı zaman öğretmenden para isteniyor. Öğrencilere, okul idaresi ve milli eğitim zorlaması ile ücretli zorunlu deneme sınavları yapılıyor. Ücretini veremeyen öğrencinin sınav ücreti, öğretmenden isteniyor. Okullarda fotokopi kağıdı yok, öğretmenler, öğrenciler için kullanacağı kâğıdı kendileri alıyorlar. Okula alınacak hoparlör vs. için öğretmenlerden para toplanıyor, çat kapı idareciler derse giriyor ve öğretmeni rahatsız ediyorlar. Kitap okuma yarışması adı altında yarışma düzenlendi ve ilçedeki tüm 3. ve 4. sınıf öğrencilerine zorunlu tutuldu. 4 tane kitabı öğrencilere sattılar. Birçok sınıfta da öğretmenlere aldırdılar. Geçtiğimiz hafta okullarda toplantı yapıldı ve müdürler öğretmenlere, ‘İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara ağaç alınacak, her öğretmen bir ağaç alacak, aldığı ağaç ise en az 4 yaşında olacak. Ağaçları, müdür alıp okula getirecek, öğretmenler parasını verecek.’ Bizden 40 TL istediler, eşimin müdürü 75 TL istemiş. Ne makbuz var ne fatura.

İddiaların bazıları mobbing kapsamına giren davranışları içeriyor. Diğer iddialarsa, öğretmene angarya yasağı, yasal olmayan şekilde para toplama, öğretmenleri çalışma saatleri dışında okulda tutma, iş arkadaşlarına, maiyetindeki personele kötü muamelede bulunma, gibi suçları içeriyor.

Daha da önemlisi, okul yöneticileri tarafından, öğretmenlere yapılan bu tür davranışlar, öğretmenlerin motivasyonunu, çalışma azmini, idealizmini körelterek, öğretmenlik mesleğinden soğumalarına neden oluyor.

Biz, iddiaları gündeme getirmekle mükellefiz, araştırmak ve gereğini yapmak, yetkililerin sorumluluğundadır.

kaynak: Abdullah Damar/kamudanhaber.net

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.