Yüz yüze eğitim için önce öğretmenlere aşı yapılması!

Milliyet'ten Mine Özdemir Güneli'nin haberine göre: Koronavirüs nedeniyle 2020-2021 eğitim öğretim yılının başından itibaren okullarda yüz yüze eğitim tartışmaları devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önceki gün yaptığı açıklamada, 15 Şubat'ta tekrar kademeli ve seyreltilmiş olarak yüz yüze eğitime geçilebileceğinin bilgisini verdi. Bu açıklamanın ardından birinci dönem yüz yüze eğitimde yaşanan sorunların tekrarlanmaması için MEB'in gerekli önlemleri alması bekleniyor. Okullarda yüz yüze eğitimin bir an önce başlamasını isteyen sendikalar ise sağlıklı bir eğitim için Bilim Kurulu'nun yayınladığı Aşı Uygulanacak Grup Sıralaması'nda, 2. Grup'ta 7. sırada yer alan öğretmenlerin ön sıralarda aşılanması gerektiğine dikkat çekiyor. Konuyla ilgili görüş ve öneriler şöyle:

'Telafisi zor olacak'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan: 21 Eylül'de yüz yüze eğitime başladığımızda 1, 8 ve 12. sınıflarda kademeli olarak yüz yüze eğitime başlanmıştı. 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime geçme ihtimali söz konusu olursa yine belli kademelerde ve seyreltilmiş şekilde olacak. Özellikle 1. sınıflar ve sınavlara hazırlanan öğrencilere öncelik verilecek. O zaman da öğrencilerimiz haftada 2 gün okula gidecek. Bakan Selçuk, "15 Şubat'tan en geç 10 gün önceki duruma bakarak bu kararı vereceğiz" dedi. Bir yandan okullarımız artık tecrübe kazandı. Burada asıl sorun günlük vaka sayılarındaki gidişat. Bir de aşı meselesi. Bilim Kurulu aşı takvimini yayınladı. Öğretmenler 2. Grup'ta 7. sırada yer alıyor. 1. doz aşının ardından 28 gün sonra 2. doz aşı oluyoruz. Antikor 2. dozdan sonra oluşuyor. Eğitim çalışanlarının aşı takviminin öne çekilmesinin doğru olacağını düşünüyorum.

Uzaktan eğitimde ciddi bir öğrenme kaybıyla karşı karşıyayız. Bunun telafisi biraz zahmetli olacak. 16 Mart'tan bu yana yaklaşık 1 yıl oldu, okullar kapalı. Bu ciddi bir öğrenme kaybı demek. Bunun telafisi için tabii ki bir süreç gerekecek. Tez zamanda okullarda yüz yüze eğitime geçilmeli ve ekstra tedbirlerle bu telafi sürecine girilmeli. Bu birkaç yılımızı alacak gibi görünüyor. Bütün kademelerde sıkıntı yaşandı. Özellikle eğitim sürecinin başında olan okul öncesi, 1 ve 2. sınıflarda. İkinci sınıfa geçen çocukların bir kısmı yüz yüze eğitim görmeden geçtiler. Diğer taraftan 8 ve 12'ler, sınava girecek gruplar olduğu için bu süreçte öğrenme kaybı yaşadı.

'Kapananlar kamulaşsın'

Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Orhan Yıldırım: Bakan Selçuk aşı üzerinden doğru bir açıklama yapıyor. Eğitim İş olarak okullarda yüz yüze eğitimin yapılmasını talep eden sendikaların başında geliyoruz. Uzaktan eğitimle çocuklarımızın alması gereken kazanımları alabilme şansı ne yazık ki yok. Milyonlarca çocuğumuzun bir yıldır uzaktan eğitime erişimediği gerçeği de ortada. MEB ne yazık ki pandeminin başından bugüne kadar teknolojik eksikliği olan çocuklarımıza, ailelerimize bu imkanı sağlayamadı. Uzaktan eğitimin yeterince verilip verilmediği bir tarafa 15 Şubat'tan itibaren okulların yüz yüze açılma düşüncesi de gecikmiş bir karar. Ancak açılması için tüm öğretmenler ve eğitim çalışanları mutlaka aşı olmalı. Okullardaki maske ve dezenfektan ihtiyacının devlet tarafından ücretsiz karşılanmasının gerekliliğinin de altını çiziyoruz. Okullarda hala yeterli hizmetli sayısı sağlanmadı. Kesinlikle sayıları artırılmalı.

Kalabalık sınıflar için ne kadar önlem alınırsa alınsın çocukların ailelerine bulaş riski yüksek. Binlerce özel okul kapandı, binaları boş, eğitim öğretime hazır. O binalar özel okul sahiplerinden alınarak ya da kiralanarak devlet okullarındaki kalabalık sınıfların seyreltilmesi için kullanılabilir. Biz, tüm bu eksikliklerin ve ne yapılabilirliğin somut olarak ortaya konulabilmesi için MEB'in, sendikalarla ve konunun paydaşlarıyla en kısa sürede toplantı yapmasını istiyoruz.

'Bir açılıyor bir kapanıyor'

Bakan Selçuk'un açıklamalarından sonra öğrenci, veli ve öğretmenlerden farklı görüşler gelmeye başladı. Kimi okulların açılmasını isterken kimi de tepki gösterdi. "15 Şubat'ta Okullar Açılmasın" başlığıyla imza kampanyaları da başlatıldı. Görüşler şöyle:

15 Şubat'ta hangi kademelerden başlayarak okul açılacak? Okullarda hangi önlemler alınacak? Yüz yüze eğitim yapılamayan zamanlar için yazın telafi yapma planı var mı?

Öğretmenlere aşı önceliği verildi de bizim mi haberimiz yok? Bu kadar çocuğun hastalıktan korunmasına dair önlem alındı da bizim mi haberimiz yok?

Döngüye girdik, okullar bir açılıyor bir kapanıyor.

Öğretmenlerin 2 doz aşısı yapıldı, ülkede vakalar sönümlendi ve mevsimsel koşullar mı iyileşti? Aynı aceleci kararı alan İngiltere'nin hali ortada, yoğun aşılama ve bağışıklık belirli seviyeye geldikten sonra uygun mevsimsel koşullarda tabii ki açılmalı!

Tekrar başa mı dönelim? Birincisi hata, ikincisi yanlıştır. Yanlıştan dönün.

Okullar şubatta açılırsa ilk iki ay tek konumuz okula uyum ve okulu yüceltmek olacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ne telafisi 1 ay önce

Yahu ne telafisi ne eğitimi? Neyin hayalindesiniz? Geçen yılın ikinci dönemi yandı gitti, yüzyüze telafisi bile olmadı. İlk dönemin nerdeyse tamamı uzaktan devam etti. MEB, tuttu 5 ve 6.sınıflarda dyk kurslarını kapattı. Hepten uzak kaldılar. O yüzden kimse kimseyi kandırmasın. Bu yıl gitti artık. Seneye sıfırdan başlatırsanı hiçbir şey kaybetmiş olmazsınız. Alt sınıflardaki 1 yıllık kayıp, ileride liseleri 3 yıla düşürmekle telafi edilebilir. Zaten liselerin 4.yılının gereksiz olduğu ortada.

Avatar
MEHMET 2 1 ay önce

İYİ AKŞAMLAR, 'ÖĞRETMENLER HABER' SİTESİ; FİİLEN ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİ İCRA EDEN ÖĞRETMENLERİN, SESLERİNİ DUYURABİLDİKLERİ TEK İNTERNET SİTESİ DİR. BU NEDENLE; YORUMLARIMIZI LÜTFEN FİİLEN ÖĞRETMENLİK YAPAN ÖĞRETMENLER OLARAK BİLİNÇLİ YAPALIM. KENDİNİZE NE KADAR EHEMMİYET VERİRSENİZ, O DERECE EHEMMİYET GÖRÜŔSÜNÜZ ! UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ, ÖRGÜN ÖĞRENİMİN GERÇEKLERİNİ ORTAYA ÇIKARTMIŞ TIR. HERKES, FİİLEN ÖĞRETMENLİK YAPAN ÖĞRETMENLERİN; MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞİ NEZDİNDE BİRER ÇOCUK BAKICISI OLDUKLARI'NI RESMİ OLARAK EN YETKİLİ MAKAMDAN ÖĞRENMİŞ, DERSLERE GERÇEK ÖĞTENCİ KATILIM ORANLARINI'NIN İDRAKINA VARMIŞ TIR. 01.EYLÜL.2020 SALI TARİHİNDEN 1. DÖNEM SONU 22.OCAK.2021 CUMA TARİHİNE KADAR ÖĞRETMENLER'İN DÜZENĹI OLARAK YOKLAMA ALMAMALARI VE OKUL YÖNETİCİLERİNİN, 21.OCAK.2020 PETŞEMBE GÜNÜ PERFORMANS DEĞERLENDİRME PUANLARI'NI E-OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ'NE KAYIT EDİLMELERİ TALEPLERİ KARŞISINDA 'CANLI DERSLERE İŞTİRAK' DOĞRULTUSUNDA VERİLMESİ GEREKEN PUANLAR, VERİ NOKSANLIĞI VE ÖĞRENCİ DOSTU ÖĞRETMEN KÖKENLİ YÖNETİCİLER SAYESİNDE 80,90 VEYA 100 OLMUŞLAR DIR. BU SİSTEMDE; ÖĞRENCİ, YAZILI YOKLAMA SINAVLARİ'NA İŞTİRAK ETMESE DE OLUR. PERFORMANS PUANLARI, 80-90 OLAN ÖĞRENCİ, YAZILI SINAVA GİRMESE DAHİ ORTALAMASI, YAKLAŞIK 60 CİVARIN DA DIR. TEK GERÇEK ŞU DUR: OKULA KAYDINI YAPTIR. ARTIK, GERİSİNİ DÜŞÜNME VE 4 SENE SONRA OKULA YOLDAN GEÇERKEN UĞRA, BİR BARDAK ÇAY İÇ VE DİPLOMANI AL. BU KADAR BASİT. KENDİNİZİ YORUP, DURMAYIN. İŞİN ÖZÜ İŞTE BU DUR !

Avatar
MEHMET 2 1 ay önce

İYİ AKŞAMLAR. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NIN ÖNCEKİ ÖĞRETİM YILLARINDA ALMIŞ OLDUĞU KARARLARDAN BİR TANSİ İSE; LİSE SON SINIF ÖĞRENCİLERİNİN BŞARASISIZ DERSLERİ OLMADIĞI MÜDDETÇE TÜM DEVAMSIZLIKLARININ SİLİNMESİ İDİ. 1. ZATEN, ÖĞRECİLER, DERS BİTİMLERİNDE OKUL YÖNETİCİLERİNE GİDİP, DEVAMSIZLIKLARINI SİLDİRMEKTE İDİLER. 2. OKUL MÜDÜRÜ, FİİLEN DERZ YAPAN ÖĞRETMENLERE YÜKSEK PERFORMANS PUANLARI VERMELERİ YÖNÜNDE BASKI YAPMAKTA DIRLAR. 3. OKUL MÜDÜRLERİ, BU BASKI İÇİN ÖĞRENCİLERDEN 'NE GİBI YARAR SAĞLAMAKTA DIRLAR ? 4. BÖYLE KOŞULLARDA; LİSE 4 ÖĞRENCİLERİNİN NE OKULA GELNE, NE DE SINAVLARA KATILMA ZORUNLULUĞU VAR DIR. NE DE OLSA; YALAKA OKUL MÜDÜRLERİ, SENİN YÜKSEK PUANLAR ELDE ETMEK İÇİN MESLEKTAŞLARI İLE KAVGA EDİYORLAR VE MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DEVAMSIZLIKLARINI BEDAVA SİLİYOR. LİSE 4'TE OKULA GELNESENDE OLUR. SÖZÜN ÖZÜ İŞTE BU DUR SÖZÜM, OKUL MÜDÜRLERİNE DİR. AFERİN SİZLERE.

Avatar
Memduh Başgan 1 ay önce

Neyin teleafisi, zaten konular yıllık plana göre işlendi. Ayrıca aşı yaptırmak zorunda değil kimse

Avatar
Akif 1 ay önce

Neden bu kadar zorlama yapiyorlar anlamiyorum.Saglik ve ekonomi herseyden onemli okullardan daha cok bazi isyerlerinin acilmasi gerek milet aç aç