Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Sizde de aynı mı bilmem ama babaannem ve dedem çok tatlılardır. Birimiz çok bilgili ise "Sen başımıza öğretmen olucasın uşağum" derler (Kardenizlidir ayıptır söylemesi :)) Başka biri çok konuşuyorsa "Sen de başımıza avukat olucasın uşağum" derler. O "Avukat olucasın uşağım" lafı genelde banadır. Çünkü konuşmaktan ziyade hep meraklı ve irdeleyen biri olduğum için sanırım. Velhasıl kelam Türk toplumumuzda en geçerli en sevilen meslek gruplarının başında gelir. Avukatlığı şöyle bir kenara koyarak günün konusuna geçelim istiyorum. Aile büyüklerimizin en çok olunmasını istediği meslek grubu ve kutsal, çok özel bir meslek grubu ayı zamanda. Ulu Önder Atatürk'ün Baş Öğretmen olarak açtığı ışıklı yolda eğitim ve öğretimin neferleri olarak kıymetli öğretmenlerimiz baş tacımız. Bugün Türkiye'nin birbirinden yakışıklı, başarılı ve sevgi dolu 8 öğretmeni ile öğretmenliğe dair her şeyi konuşacağız. Her öğretmenimize mesleğe dair farklı bir soru sordum. İlginç cevaplar aldım. Bugün burada ilginç şeyler olacak.

Şaşırmaya ve duygudan duyguya geçmeye hazırsanız başlayalım o halde 

O bir gezgin öğretmen: Furkan Şimşir

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Furkan öğretmen aynen fotoğrafta görüldüğü üzere pozitif, güler yüzlü, enerjik, hatta bu enerjisi ile etrafına ışık saçan çok farklı bir öğretmen. Konu başlığımız "Türkiye'nin en yakışıklı öğretmenleri" olunca Furkan'da bunun tam karşılığı.

Öğrenmeyi ve öğretmeyi dört duvara sığdırmayan bir öğretmen

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Furkan öğretmen 1995 doğumlu, koç burcu, bekar ve tam bir gezgin. Bugüne kadar tam 25 ülke gezmiş. Yanlış bilmiyorsam şu anda da Avrupa turunda. Üniversitelerde konferanslar veriyor. Öğretmenliğin dört duvara sığdıramayıp hayatın her alanında kendi de öğrenmeyi seçmiş. Şu an özel dersler veriyor. Atama bekleyen öğretmenlerden.

Akademik olarak atama beklediğini söyledin.. Peki Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinin ücra bir okuluna ataman çıktı diyelim. Gider misin?

Furkan Şimşir: Ben anlatmayı, öğretmeyi seviyorum. Güneydoğu ve Doğu Anadolu'nun daha çok ihtiyacı var. Tabii ki giderim.

Onun öğretmenlik anlayışı

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Sanırım Furkan öğretmeni bir yerde öğrencilerini karşısına alıp sıkışık sınıflarda tahta önünde ders anlatmak pek açmayacak.. Ona dağlar, kırlar sokaklar.Her yer sınıf sayılacak. Ve okulun bahçesinde elinde topla her an basket atmaya hazır olacak. Çünkü bu onun öğretmenlik anlayışı. 

Bu arada Furkan öğretmen de KizlarSoruyor müdavimi çıktı. Sitemizi çok iyi tanıyor. Daha önceleri çok girmiş. Mutluluk verici.. Yani o da bizden biri. 

Başarılar diliyorum Furkan öğretmen. Öğretmeye her yerde devam et.

O bir edebiyat öğretmeni: Muhammet Gençaslan

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Muhammet öğretmen bir devlet okulunda, lisede edebiyat öğretmeni.27 yaşında. Şiir sever ve nevi şahsına münhasır Bekar. Kendisi de çok genç olan öğretmenimize "Öğrencilerinizle aranız nasıldır" diye sordum. Yanıt şimdiki fotoğrafta...

"Öğrencilerimi önemserim"

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Öğrencilerinle aran nasıl ? Sen de genç olduğun için daha iyi iletişim kurmanda etkili oluyor mu?

Muhammet Gençaslan: Çok iyidir aram.Onları önemserim.Okulda hep sevilen öğretmen olmuşumdur. Gençliğin etkisi var ama her şeyden önce öğrenci o sıcaklığı öğretmeninde hissedebilmeli.

Bu arada o da KızlarSoruyor'u Muhammet hocamızda biliyor. Ara sıra giriyorum dedi..:)

Şiir sever ve gerçekten nevi şahsına münhasır edebiyat öğretmenimiz Muhammet Gençaslan'a teşekkür ediyor başarılar diliyorum. Hep böyle kalsın.

O Türkiye'ye şampiyon sporcular yetiştiren bir beden eğitimi öğretmeni. Hem de ülkenin diğer ucunda, Iğdır'da: Ersin Tutulmaz

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

O Türkiye'nin diğer ucunda, Iğdır ilinde Iğdır Spor Lisesi Beden Eğitimi öğretmeni. Ardahan Üniversitesinde yüksek lisans yapmış. Aynı zamanda antrenör. Fenerbahçeli. Spor Lisesi ve Beden Eğitimi Öğretmeni olunca sorum da haliyle onunla ilgili olacak.

Iğdır'da geleceğin sporcuları olabilecek kabiliyette gençler var mı?

Ersin tutulmaz: Evet var. Özellikle boks ve tekvandoda Avrupa şampiyonlukları çıktı ve devamı da gelecek.İki yıl önce Mihraç Alkan tekvando şampiyonu oldu. Bizim okuldaydı. Naklini İstanbul'a aldılar.

"Güzel bahçeli bir ilkokulun penceresinden"

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Türkiye'nin bir ucunda, ileride ülkemizi temsil edecek başarılı sporcular yetiştirmeye devam et hocam. Kalbimiz seninle..

O idealist bir köy öğretmeni: Gökhan Bulut

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Genç ve yakışıklı öğretmenimiz aslen Adanalı. Çok sevdiği öğretmenlik mesleği için Doğu Anadolu'daki çocuklara eğitim vermek için çıkmış yola. Şu an Van Erciş ilçesine bağlı bir köy okulunda sınıf öğretmenliği yapıyor. 27 yaşında. Evli. Gökhan öğretmen görüldüğü gibi çok sevecen, çok güler yüzlü. O tam bir köy öğretmeni. Ona sorum da elbette bu konuyla ilgili oldu;

"Soba yakmayı öğrendim"

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Köy okulunda görev yapmanın zorlukları nelerdir ?

Gökhan Bulut: İlla ki zorlukları var. Mesela soba yakmayı öğreniyorsunuz. Çocukların alt yapı eksiği daha fazla oluyor. Aile özlemi oluyor.

Öğrencinizin sorunlarıyla ilgilenir misiniz? Mesela durgun gördüğünüz bir öğrencinize sorar mısınız. Anınız var mı bu konuyla ilgili ?

Elbette ilgilenirim. Mesela bir öğrencimin biri altına kaçırmıştı. Arkadaşlarının gülmesine maruz kalacaktı. 'Ne var bunda dedim.

Ben de küçükken yapardım dedim. Yapmadığım halde. Bir öğrencimi de arı sokmuştu. Ağlayarak yanıma geldi. Ben de Oyy oyy canım benim o seni sokmamış öpmüş dedim. Ağlamayı bıraktı gülümseyerek gitti.

Fazla söze gerek yok. Fotoğraftaki çocukların yüzündeki mutluluk, gözlerindeki ışık ve Gökhan öğretmenin o sürekli gülen yüzü her şeyi anlatıyor... Gökhan öğretmenlere çok ihtiyacımız var.

Yolunuz sonsuz kere açık olsun hocam.

O cool bir Türkçe öğretmeni: Murat Yalçın

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Şimdiki öğretmenimiz konu başlığındaki Türkiye'nin en yakışıklı öğretmenleri sözüne birebir uyan bir öğretmenimiz. İstanbul Bayrampaşa'da bir okulda Türkçe öğretmeni. Plak ve şiir sever, 32 yaşında ve bekar. Benim kendisi hakkında intibam son derece cool, kendi halinde ama entelektüel birikime sahip biri. Onun gibi öğretmenler her zaman ihtiyacımız var. Öğretmen olmak üniversite kapısndan çıkınca bitmiyor çünkü. Her zaman yeni şeyler öğrenmeye ve öğretmeye açık olmayı da gerektiriyor.

"Çocukların süper kahramanı olurum"

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Öğrencileriniz genellikle ergenlik çağında olan doğal olarak bir çok sorunu da yanında taşıyan çocuklar. Onlara kızdığınız zaman nasıl yaklaşıyorsunuz.? Öğrencilerle aranız nasıl?

Murat Yalçın: Hata yaptılar mı elbette kızarım ama şaka yoluyla tatlı bir şekilde. Bir de yaşına göre kızarım. Onlara güzel sıfatlarla seslenirim.

Sınıfta bazen çocuk olurum. Bazen süper bir kahraman.O an ne yapılması gerekse onu yaparım. İletişimim çocuklarla çok iyidir. Onları anlarım ve onların seviyesine inerim. Beni severlerse dersi de severler. Başaran öğrencileri ödüllendiririm. Onlara vakit ayırırım. Sinemaya, tiyatroya gideriz. Kitap önerilerinde bulunurum. Geleneklerimizin önemini vurgularım. Eski olan şeyleri sevmeleri gerektiğini söylerim. Rol model olacağım için onlara, mümkün olduğunca vicdanlı, iyi birer birey olma yolunda olurum.

Altına hepiniz adına imzamı atıyorum. Sen çok yaşa Murat öğretmen. İyi ki varsınız

O zihinsel engelli ve otizmli çocukların Baran abisi. Mardin'de özel eğitim öğretmeni: Baran Durmaz

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

İzmir 9 Eylül Üniversitesi mezunu. 25 yaşında. Bekar.Aslen Mardinli ve kendi memleketinde zihinsel engelli ve otizmli çocukların öğretmeni. Ne zor değil mi? düşünün anne babaları bile yeri geliyor baş edemiyor. Ancak ne olursa olsun onların eğitim almaya hakkı var. Bu görevde Baran abilerine düşüyor. O özel eğitim merkezindeki tüm engelli çocukların eğitmeni, öğretmeni, abisi. Doğal olarak sorumda bu konuyla ilgili olacak.

"Doğru eğitim ile üstesinden geliyorum"

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Zihinsel engelli ve otizmli çocukların öğretmenisin. Zor olmuyor mu. Çocuklarla iletişiminiz nasıl ?

Baran Durmaz: Öğrencilerle aram gayet iyi. Zorluk şu şekilde. engel türü ağırlaştıkça bizde zorlanıyoruz. Ama doğru eğitim ile üstesinden geliyoruz.

İşiniz kolay değil Baran hocam. Allah yardımcınız olsun. Hep var olun.

Elazığ'da çocukları Teog sınavına hazırlayan yakışıklı öğretmen: Burak Bayaral

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Görüldüğü gibi Fenerbahçeli olan öğretmenimiz 25 yaşında. Aslen Elazığlı ve memleketinde özel kurs öğretmenliği yapıyor. Liseye girecek öğrencileri canla başla sınava hazırlıyor. Sorduğum soruya verdiği yanıt ise özellikle günümüzde kanayan yaramıza dokundu.

"Bu yaşlarda öğretmene platonik aşk duyuyorlar"

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Kursta eğitim verdiğin ve başarılı olup istediği liseyi kazanan öğrencilerin yanına gelip ziyaret ediyorlar mı?

Burak Bayaral: Şöyle cevaplayayım isterseniz.; liseye geçiş sınavı olan Teog sınavından başarılı olup ''Öğretenim inkilaptan full çektim.'' diye arayan öğrenciler oldu tabii ki. İstediği Sağlık Lisesi, Fen Lisesi, Anadolu Lisesini kazanan öğrencilerimiz oldu.

Öğrencilerimle okul dışında pek buluşmama taraftarıyım. Okul dışında asla buluşmuyorum. Çünkü çocukların ergenlik çağında olup her geçen gün büyümeleri ve öğretmenlerine platonik aşk duyma durumu oluyor. Aileler de bu konuda tedirgin. Ne yazık ki bir kaç kötü örnek yüzünden öğrencilerimizle mesafe koymak zorunda kalıyoruz. Ailelere sonuna kadar hak veriyorum. Artık devir değişti ve durum böyle ne yazık ki. Bunu değiştirecek olan yine biz eğitimcileriz. Buna gayret ediyoruz. Tabii ailelerinde rolü büyük.

Toplumun değişen değer yargılarının ne yazık ki son derece farkında olan Burak öğretmen aslında olmaması gereken, ama zorunlu gördüğü şeyi yapıyor. Dediği gibi bunu değiştirmek yine eğitimcilerin elinde. Ancak Burak öğretmen şunu da çok iyi biliyor ki, bazı şeyler diye üstü kapalı geçtiğim psikolojik sorunlu kişiler, zem zem suyu ile yıkansa da 40 sene eğitim alsa da değişmez. Bunun çaresi yüce mecliste olup gereğini devlet adamlarına ve Allah'ın adaletine bırakmak gerekiyor.

O marjinal düşünceleri olan yakışıklı bir Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni: Ömer Yiğit Özençay

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Son öğretmenimiz biraz Burak Özçivit biraz Kenan İmirzalioğlu kıvamında, 28 yaşında, bekar, beyefendi, sevecen, insani ilişkileri iyi ve doğal olarak tam bir şiir tutkunu. O Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni.

"Bu mesleği sevmemin en büyük sebebi öğrenci"

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Aslen Konya Ereğlili olan Ömer öğretmenimiz Gaziantep Nizip ilçesinde görev yapıyor.. Ona sorum ise benim en çok okumayı hayal ettiğim, belki bir gün geçte olsa okuyacağım bölümle ilgili olabilirdi.

Öğrencilerle iletişimin nasıl? Ve tabi ki Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak edebiyat ve şiirler ilgi alakaları ne düzeyde ?

Ömer Yiğit: Öğrencilerimle aram gayet iyi. Elimden geldiğince onların sorunlarına duyarsız kalmamaya çalışıyorum. Anne babasından görmediği yakınlığı benden gördüğünü dile getiren

öğrencilerim dahi oldu. Empati kurabiliyorum. Ama bu bazı zamanlar işimi zorlaştırabiliyor. Çünkü öğrencilerden bazıları aradaki mesafeyi korumakta güçlük çekiyor. Bu mesleği sevmemin en büyük sebebi öğrenci.

"Şiir insana insan olduğunu hatırlatan bir sanattır"

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Şiir ne yazık ki pek ilgilerini çekmiyor. Sorduğum zaman çoğu öğrencim hayatında bir kez bile şiir okumadığını söyledi. Ben de tabii fırsat bu fırsat, şiir okuyanların notlarını yüksek vereceğimi söyledim artık. Hepsinin damağında bir şiir var. Şiir insana insan olduğunu hatırlatan bir sanattır. Çoğu o kadar sevdi ki fon müziğiyle beraber okuttum. Ezberledikleri aşk şiirlerini..

"Artık sevgililerine okuyacakları bir aşk şiirleri var"

Türkiye'nin En Yakışıklı 8 Öğretmeniyle Mesleğe Dair Söyleşi

Bayıldılar çıkardıkları işe. Bu dönemde doğal olarak aşk şiirleri ilgilerini çekiyor. Artık sevgililerine okuyacakları bir aşk şiirleri var.

Benim için bu kazanım daha önemli.

Bugün Türkiye'nin en yakışıklı ve başarılı 8 öğretmeni ile öğretmenlik mesleğine dair birçok şey konuştuk. Kutsal öğretmenlik mesleğine birde onların gözüyle bakın istedim. Evet hepsi birbirinden yakışıklı, genç. Hepsinin amacı Türkiye'mizin geleceğine eğitimli, bilinçli, sporcu, zihni açık ve ülkesine her anlamda faydalı olacak gençler yetiştirmek. Ve hepside bu amaç uğruna çok çaba harcıyorlar. Davulun sesi uzaktan hoş gelir ya, senenin 3 ayı tatil yapan, çalışmadan para kazanan olarak görüp eleştirdiğiniz öğretmenlik mesleği hiçte görüldüğü kadar kolay değil.

Evde bir saat yaramazlık yaptı, söz dinlemedi, izin almadan gitti, eve geç geldi, dersine çalışmadı diye sitem, hatta isyan edilirken ailelerinden fazla zaman geçirdiği öğretmenler düşünün ne kadar önemli.

Beni kırmayıp sorularıma tüm samimiyetleriyle yanıt veren öğretmenlerimize ayrı ayrı çok teşekkürlerimi sunuyorum.

Baş Öğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ü anmadan olmazdı.

kaynak: kızlarsoruyor.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.